Internationaal mediacongres over community-media (Mechelen)

do 20.05.2010

Op donderdag 20 mei 2010 brengt het  Media Expertise Centrum (MEC) van KHMechelen 35 sprekers uit 7 verschillende landen bij elkaar om van gedachten te wisselen over de rol van communities voor zowel de traditionele als de nieuwe media. Media mikken immers meer en meer op afgebakende gemeenschappen van mensen die als inwoner van een bepaalde regio, of van een bepaalde leeftijdsgroep of vanuit een bepaalde mentaliteit of in functie van een bepaalde sociale status worden getarget. Wat betekent deze aanpak voor de nieuwsmedia en hoe nemen deze gemeenschappen zelf aan de nieuwerwetse community media deel? De congressprekers brengen op 20 mei tevens hun inzicht in de motivaties van content-aanbieders én mediaconsumenten om te kiezen tussen al deze media.

Het congres richt zich naar de media-industrie. Hoe kunnen gebruikersgroepen begrepen en bereikt worden? Hoe kan nog meer gefocust en gesegmenteerd worden?  Hoe kunnen ontstane relaties gevaloriseerd worden? Daarnaast wordt met de congresinhoud ook gemikt op agentschappen en adverteerders die worden uitgedaagd om de beste communicatieoplossingen te ontwikkelen die consumenten en publiek aan media binden.  Ook worden onderzoekers en lectoren verwacht die de media analyseren, kwantificeren, beschrijven, voorspellen en doceren.

Na een plenaire sessie in de voormiddag over de herpositionering van de mediamarkt als antwoord op de opkomst van deze community media, lopen er acht parallelle sessies.  Diverse aspecten, zowel op onderzoeks-  als op mediapraktisch gebied, passeren de revue. Welke rol is weggelegd voor uitgevers, zenders, digitale kanalen en vooral ook journalisten in een context waar burgers meer aandacht voor hyperlokaal nieuws wensen? Hebben mediaredacties nog wel een duidelijk beeld van wie hun gebruikers zijn en wat ze willen?

In de namiddagsessies worden concrete praktijkvoorbeelden uit de community media aangehaald en gerichte vragen gesteld aan de mediasprekers om op die manier ook hands on tips en tricks mee te kunnen geven aan het congrespubliek.  Een greep uit de how to-vragen: hoe kan User Generated Content (UGC) aangewend worden om de community  dichter bij een blad te betrekken en kan de implementatie van UGC het aantal bezoekers en dus ook het aantal adverteerders doen stijgen? Hoe kunnen online mediagebruikers hun privacy beschermen? Wat zijn de kritische succesfactoren van jongerenmedia-projecten? Biedt de democratisering van media mogelijkheden voor minderheden en etnische bevolkingsgroepen om hun stem te laten horen? En tenslotte:  wordt communiceren met mediagebruikers in hun wereld en op hún voorwaarden meer en meer the message of the media?

De verschillende congressprekers hebben een sterke reputatie in de media-industrie, -beleid en -onderzoek:

Grzegorz Piechota, Gazeta Wyborcza, Polen; Rik Van Cauwelaert, Knack, België; Jan Servaes, University of Massachusetts, VS; Marcel Grauls, Concentra, België, Bart Brouwers, Lokaal Online Telegraaf, Nederland; Roman Gallo, PPF Media, Tsjechische Republiek; Karin De Bruyn, These Days, België; Piet Bakker, Hogeschool Utrecht, Nederland; Ben Caudron, België, Alex Beishuizen, Intermediair, VNU, Nederland; Kees Winkel, Hogeschool Utrecht, Nederland; Jeroen Overstijns, Sanoma, België, Bruce MacGregor,GB; Sarah De Laet en Catherine Castille, VRT, België; Yves Punie, EU, based in Sevilla, Spain; Philip Macridis, Mobile division Telenet, België; Hilde Van den Bulck, UA (Universiteit Antwerpen), België; Joke Bauwens en Jo Pierson, IBBT/SMIT, VUB, (Vrije Universiteit Brussel), België; Leen d’Haenens, Katholieke Universiteit Leuven, België; Steve Paulussen, IBBT/MICT, UG (Universiteit Gent), België;  Caroline Gennez, Schepen van Onderwijs en Jeugd te Mechelen en Voorzitter sp.a,  … en nog vele anderen.

De volledige inhoud (met alle details ivm locatie en tijdsschema) van het programma vindt u op http://mec.khm.be/congres. Elektronisch inschrijven kan nog tot 7 mei.

Contactpersoon: Annet Daems (MEC-coördinator) annet.daems@khm.be gsm: 0496/51 58 14

Dit congres is mogelijk dankzij de medewerking van volgende partners:

KHMechelen, Stad Mechelen, Unie van de Uitgevers van de Periodieke Pers, Hogeschool Utrecht, Telenet, Provincie Antwerpen, These Days, Roularta, Internationaal Perscentrum Vlaanderen, de Vereniging der Uitgevers van de Katholieke Periodieke Pers en Media Desk België – Vlaamse Gemeenschap.